Wydarzenia
Aktualności
Więcej informacji po kliknięciu w przycisk poniżej.
Kultywując tradycję naszej szkoły, dnia 25 września 2020 roku dzieci z klasy pierwszej zostały uroczyście pasowane na uczniów i czytelników naszej szkoły. W bieżącym roku szkolnym, z powodu zagrożenia epidemicznego, wydarzenie odbyło się w szczególnych warunkach. Impreza miała charakter kameralny, bez licznie zaproszonych gości. W tym dniu naszym pierwszakom towarzyszyli: Dyrektor szkoły pani Joanna Rusak, Rodzice, wychowawczyni pani Monika Targowska i bibliotekarz pani Agnieszka Nowicka.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Przyszli uczniowie, ubrani na galowo, w biretach na głowach, z dumą zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie pani Dyrektor w okolicznościowym przemówieniu złożyła „maluchom” piękne życzenia. Po tych ciepłych słowach dziesięcioro pierwszoklasistów złożyło ślubowanie na sztandar szkoły. Dzieci zobowiązały się między innymi w sposób rzetelny wypełniać obowiązki ucznia, przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły, godnie reprezentować imię naszej szkoły, przestrzegać wartości moralnych, kierować się zasadami uczciwości, wytrwale zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Po czym pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania. Na ramieniu każdego pierwszaka spoczął ogromny ołówek i najmłodsi uczniowie zgodnie z formułą wypowiadanych słów przez Dyrekcję stali się oficjalnie Uczniami Szkoły Podstawowej imienia Jana Brzechwy w Damnie. W kolejnej części uroczystości bardzo przejęci uczniowie klasy pierwszej przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności w montażu słowno-muzycznym pod hasłem „Jan Brzechwa dzieciom”. Pierwszoklasiści wyśmienicie śpiewali i deklamowali utwory patrona naszej szkoły dając popis dziecięcego kunsztu aktorskiego. Każdy pierwszak dobrze wie jak się Patron szkoły zwie.
Następnie nasi bohaterowie uroczystości złożyli „Obietnicę czytelników”. Dzieci przyrzekały, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie na czytelnika, którego dokonała Dyrektor szkoły pani Joanna Rusak. Pani Dyrektor pasowała pierwszoklasistów na „Rycerzy Książek’’ przy pomocy książki pt. „Brzechwa dzieciom’’, przykładając ją do ramienia każdego przyszłego czytelnika i wypowiadając słowa: „Pasuję cię na czytelnika naszej szkoły”.
Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Pierwszakom gratulujemy i życzymy dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół.
Opracowanie: Agnieszka Nowicka
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego, dnia 01 września 2020 roku, było inne niż zwykle, nietypowe bo w cieniu pandemii Covid-19.
Z uwagi na bezpieczeństwo naszych uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły inauguracja nie miała cha-rakteru zbiorowego, wspólnego dla całej społeczności szkol-nej. Uczniowie spotkali się z wychowawcami, zgodnie z har-monogramem godzinowym, w wyznaczonych salach, w ścisłym rygorze sanitarnym. Podczas spotkań nauczyciele zapo-znali swoich podopiecznych z organizacją roku szkolnego 2020/2021.
Ze względu na obowiązujący stan epidemiolo-giczny wszystkie osoby przebywające na terenie naszej szkoły zobowiązane były do zachowania zasad bezpieczeństwa: ma-seczka, dystans społeczny, dezynfekcja rąk.
Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego.
Opracowała: Agnieszka Nowicka
(...),, Które to już pokolenie rodzi się, nie mając pojęcia o tym, czym jest wojna. A jednak ci, co przeżyli, powinni dawać świadectwo. Dawać świadectwo w imię tych, którzy padli obok nich, a często padli za nich. Dawać świadectwo tego, czym były obozy, zagłada Żydów, zniszczenie Warszawy i Wrocławia. Czy to jest łatwe? Jest trudne. My, którzy przeżyliśmy wojnę, wiemy, jak trudno przekazać o niej prawdę tym, którym, szczęśliwie, to doświadczenie jest nieznane.(...) A jednak mimo tych trudności i ograniczeń, których musimy być świadomi, powinniśmy mówić. Ponieważ mówienie o tym wszystkim nie dzieli, a zbliża, pozwala nawiązać nici zrozumienia, nici wspólnoty. Umarli napominają nas. (...) W takim stopniu, w jakim jesteśmy zdolni, powinniśmy przeciwstawiać się wszystkiemu, co może ponownie zrodzić wojnę, zrodzić zbrodnię, zrodzić katastrofę. Ponieważ my, którzy przeżyliśmy wojnę, wiemy, jak ona się zaczyna, skąd się bierze. Wiemy, że nie tylko z bomb i rakiet. Wiemy, że także, a może nawet przede wszystkim, z fanatyzmu i pychy, z głupoty i z pogardy, z ignorancji i nienawiści. Że ona tym wszystkim się żywi, że na tym i z tego wyrasta. Dlatego tak jak Zieloni walczą przeciw zanieczyszczeniu powietrza przez spaliny i wyziewy, powinniśmy walczyć przeciw zanieczyszczeniu stosunków międzyludzkich przez ignorancję i nienawiść.”
Ryszard Kapuściński, Busz po polsku (1962r.)
Opracowanie: Dorota Rusak
W dniu 13 października 2020 roku na scenie Szkoły Podstawowej w Damnie zorganizowana została wystawa okolicznościowa pod nazwą „Życie i dzieło Świętego Jana Pawła II”. Inicjatywa ta to kolejny w naszej placówce element obchodów ustanowionego przez Sejm RP roku 2020 – Rokiem Świętego Jana Pawła w 100-lecie urodzin Papieża. Celem wystawy było przypomnienie postaci wielkiego Polaka i patrioty, który wpłynął na bieg historii naszej ojczyzny oraz światopogląd całej Europy. Wystawa zabierała widza w podróż po przełomowych momentach życia Wielkiego Papieża. Pokazała bogactwo jego życia, osobowości i myślenia. Ekspozycja składała się z plansz z licznymi zdjęciami i informacjami; publikacji książkowych; albumów i czasopism poświęconych naszemu rodakowi. Na wystawie wyeksponowano również bogaty zbiór wycinków prasowych oraz prace plastyczne naszych uczniów nt. „Jan Paweł II w oczach dzieci i młodzieży”. Przestrzenie ekspozycji wypełniały tematyczne tablice np. biografia, wielki Pielgrzym, z chorymi i w chorobie, spotkania z Ojcem. Zgromadzoną literaturę stanowiły książki, które nasz rodak wydał najpierw jako ksiądz, następnie jako biskup i arcybiskup metropolita krakowski, potem jako kardynał i wreszcie jako biskup Rzymu-papież Jan Paweł II, Suweren Państwa Watykańskiego.
W obecnej trudnej sytuacji, kiedy czujemy się zagrożeni pandemią, boimy się o nasze zdrowie i życie oraz o niepewną przyszłość naszą i naszych najbliższych, wspomnienie osoby Papieża, człowieka głębokiej wiary, wielkiej pokory, orędownika nadziei i miłości, może pomóc nam odzyskać nadzieję i wiarę w lepsze jutro.
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną wydarzenie odbyło się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych.
Wystawa powstała we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Damnicy. Zaprzyjaźniona placówka udostępniła nam bogaty zbiór publikacji książkowych.
Serdecznie dziękujemy Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Damnicy pani Dorocie Nowak za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia.
Koordynatorkami wystawy były panie: Agnieszka Nowicka i Bożena Cieślicka.
Opracowała: Agnieszka Nowicka
Dnia 08 i 09 października 2020 roku odbyła się trzecia edycja konkursu, którego tematem była biografia naszego Patrona oraz jego utwory. Cele jakie przyświecały temu wydarzeniu to m.in.: wzbogacenie wiadomości o życiu i twórczości Jana Brzechwy, uczczenie 75-lecia szkoły, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i poszerzanie wiedzy, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, zachęcanie do korzystania ze zbiorów biblioteki.
Przedsięwzięcie adresowane było do uczniów oddziałów 1-8 szkoły podstawowej. Uczniowie rozwiązywali test w trzech kategoriach wiekowych. Do współzawodnictwa przystąpiło 40 dzieci, które reprezentowały wszystkie klasy. Konkurs miał charakter testu pisemnego sprawdzającego wiadomości z życia Jana Brzechwy oraz znajomość twórczości poety. Każdy uczestnik zobowiązał się przynieść… dobry humor, życzliwość, szacunek do innych oraz obszerną wiedzę o Patronie naszej szkoły.
Podczas zmagań konkursowych uczestnicy musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością faktów biograficznych oraz wybranych wierszy poety ale również zdolnością kojarzenia, logicznego myślenia i umiejętnością koncentracji oraz dobrą pamięcią. Wymagania te nie należały do łatwych. Test wiedzy składał się zarówno z zadań otwartych jak i zamkniętych. Dzieci były doskonale przygotowane, znały nie tylko daty i wydarzenia z życia Patrona ale i utwory, które stworzył. Zadania nie sprawiły uczestnikom większych trudności. Komisja konkursowa w składzie: p. Magdalena Przypaśniak i p. Agnieszka Nowicka wyłoniła zwycięzców:
Kategoria I – klasy 1–3 szkoły podstawowej:
I miejsce – Maja Orlik, klasa 1;Kalina Bińczycka, klasa 3
II miejsce – Lena Kirko, klasa 1; Wiktoria Siwa, klasa 3
III miejsce – Paweł Gąsior, klasa 1; Mikołaj Kurczaba, klasa 3
Wyróżnienie – Paweł Laddach, klasa 1; Szymon Piechowski, klasa 1
Kategoria II – klasy 4–6 szkoły podstawowej:
I miejsce – Emilia Krawiecka, klasa 4
II miejsce – Natalia Kaczorowska, klasa 6
III miejsce – Oskar Salomoński, klasa 5
Kategoria III – klasy 7–8 szkoły podstawowej:
I miejsce – Wiktoria Tkaczyk, klasa 8
II miejsce – Sandra Sołśnia, klasa 7b
III miejsce – Laura Licow, klasa 8; Julia Czylkowska, klasa 7a
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Koordynatorką konkursu wiedzy była p. Agnieszka Nowicka.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji tegoż konkursu już za rok.
Opracowała: Agnieszka Nowicka
Z okazji DEN, w podziękowaniu za pracę dla wszystkich Pracowników naszej szkoły, uczniowie uczęszczający na zajęcia innowacji pedagogicznej pn. „Cacka dekoracyjne i pamiątkarskie z papieru i nie tylko na cztery pory roku” przygotowali drobne upominki. Życzenia i ręcznie malowane kamienie były wyrazem wdzięczności uczniów.
Na innowację pedagogiczną uczęszczają: Zuzanna Kalinowska, Oliwia Kęsy, Kaja Laza, Anna Prasołek, Wiktoria Tkaczyk, Konrad Stępień, Paweł Olszewik, Brajan Burżacki. Zajęcia prowadzi p. Agnieszka Nowicka i p. Jadwiga Dziułko.
Wszystkiego najlepszego.
Opracowała: Agnieszka Nowicka
Święto Niepodległości w Naszej Szkole:
Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wzięli udział w cyklu
zajęć dotyczących Święta Niepodległości.
W trakcie ich trwania
czytaliśmy wspólnie wiersze patriotyczne i przypominaliśmy sobie
najważniejsze postacie historyczne, które przyczyniły się do odzyskania
przez Polskę niepodległości. Rozmawialiśmy także, czym właściwie jest
niepodległość i dlaczego tak bardzo powinniśmy dbać, aby jej nie
utracić. Na sam koniec zajęć wykonaliśmy gazetkę w celu uczczenia Święta
Niepodległości oraz flagi i kotyliony, które z dumą nosiliśmy.
Pamiętajmy, aby przekazywać dzieciom wartości poszanowania swojej
Ojczyzny.
Opracowała: Magdalena Przypaśniak
kwiec
Szanowni Rodzice
Zakończyło się postępowanie rekrutacyjne do oddziałów przedszkolnych.
Lista dzieci przyjętych do oddziału 0a i 0b znajduje się poniżej, proszę kliknąć:
Rodzice dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych powinni złożyć pisemne potwierdzenie woli przyjęcia do przedszkola w terminie do dnia 16.04.2021r.
Druk potwierdzenia woli przyjęcia do przedszkola, przygotowany jest w formie formularza, który należy pobrać ze strony szkoły i wysłać go pocztą elektroniczną.
Druk do pobrania:
Zgodnie z harmonogramem czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziałów przedszkolnych, w terminie do 07.05.2021r. przyjmujemy wnioski na wolne miejsca (9 wolnych miejsc) w postępowaniu uzupełniającym.
marz 23
kwie
Szanowni Rodzice
Od 22.03.2021r. do 23.04.2021r. przyjmowane są wnioski o przyjęcie dziecka do klasy 1.
Rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do oddziału 0b (6 - cio lub 5 - cio latki) składają deklaracje.
Zarówno wniosek lub deklaracja oraz załączona do wniosku dokumentacja składana jest w formie elektronicznej na e – mail: sekretariat@spdamno.pl.
Wniosek i deklaracja przygotowana jest w formie formularza, który należy wypełnić komputerowo i odesłać na wskazany adres e - mail.
Wniosek lub deklaracja do pobrania na stronie Szkoły:
Dokumenty --> Szkolne --> Rekrutacja: