Programy/ projekty
Gmina Damnica stawia na przedszkolaków

Gmina Damnica realizuje projekt pod nazwą „Gmina Damnica stawia na przedszkolaków” w partnerstwie z Project Hub Sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest ze środków EFS + w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania, działania:
- Wyposażenie przedszkola w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji wysokiej jakości kształcenia - zakupione zostanie wyposażenie ogólne do realizacji wszystkich zajęć dla dzieci w projekcie (m.in. monitory interaktywne), sprzęt/pomoce dydaktyczne do realizacji zajęć dla dzieci (np. programy multimedialne do logopedii, sprzęty sensoryczne, książki).
- Doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z dziećmi - w ramach projektu nauczyciele/ nauczycielki będą brać udział w kursach które kończyć się będą nabyciem kompetencji i uzyskaniem dokumentów potwierdzających zdobycie/ podniesienie kompetencji.
- Dodatkowe zajęcia wspierające na rzecz zwiększania szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów: gimnastyka korekcyjna, zajęcia logopedyczne, zajęcia artystyczno - rozwojowe z elementami Montessori, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, terapia pedagogiczna.
- Dodatkowe zajęcia ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych dzieci, doradztwo zawodowe: zajęcia z języka angielskiego, zajęcia z programowania, zajęcia matematyczne, realizacja projektów edukacyjnych, zajęcia z eksperymentów, zajęcia z kompetencji społecznych, rytmika, język kaszubski, doradztwo zawodowe -zajęcia z preorientacji zawodowej.
- Kształtowanie kompetencji kluczowych– wyjazdy edukacyjne: dla każdego dziecka biorącego udział w projekcie przewidziano wyjazd edukacyjny do Gdańska do Centrum Hewelianum.
Wsparciem w ramach projektu objęci będą:
- 155 (74 kobiet, 81 mężczyzn) dzieci w wieku przedszkolnych z:
- OWP przy Zespole Szkół w Damnicy – 81 DZ (37K, 44M)
- OWP przy Szkole Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy – 31 DZ (14K, 17M)
- OWP przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Damnie – 43 DZ (23K, 20M) osób fizycznych zamieszkujących w województwie pomorskim, w tym:
- 100% z ww. osób bez formalnego wykształcenia,
- 100% os. nieaktywne zawodowo,
- 100% w wieku przedszkolnym zgodnie z Prawem Oświatowym,
- 2 dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych
- 1 dziecko z niepełnosprawnością (1 mężczyzna)
- 14 (14 kobiet) nauczycieli/elek zatrudnionych w OWP objętych projektem, fizycznych zamieszkujących w województwie pomorskim, gdzie:
- 100% osób z wykształceniem wyższym,
- 100% osób pracujących,
- 100% osób powyżej 24 lat
Celem projektu jest poprawa jakości edukacji w 3 OWP z Gminy Damnica poprzez poszerzenie oferty zajęć dla 155 dzieci (74 dziewczynek, 81 chłopców), m.in. o zajęcia: wyrównujące deficyty, rozwijające kompetencje kluczowe (w tym wyjazdowe), a także poprzez podniesienie kompetencji zawodowych 14 nauczycielek (14K) oraz doposażenie 3 OWP w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji ww. zajęć w okresie od 01.05.2024r. do 30.06.2025r.
Rezultaty projektu:
- Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem - 14 kobiet
- Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej - 155 (74 kobiet, 81 mężczyzn)
- Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem - 3
- Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem - 2 (2 kobiety)
- Liczba ogólnodostępnych szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem w zakresie edukacji włączającej - 3
- Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu - 13 (13 kobiet)
- Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie - 1
Wartość Projektu - 654 429,45 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich – 588 986,50 zł
Wysokość wkładu z budżetu państwa – 32 721,47 zł
Więcej informacji na portalu
-
Gmina
Damnica
stawia na
przedszkolaków
Obejrzyj FOTO z realizacji zajęć
-
kliknij i powiększ
Dnia 09 grudnia 2024 roku podczas zajęć „Eksperymenty” dzieci przedszkolne z grupy 0a poznawały zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz, tęcza i mgła.
-
-
-
Więcej na Facebooku: Kliknij
-
-
Więcej na Facebooku: Kliknij
-
-
Więcej na Facebooku: Kliknij
Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych
w pomorskich szkołach

Cel główny – podniesienie jakości edukacji w województwie pomorskim oraz zwiększenie wewnętrznej spójności edukacyjnej regionu poprzez kształtowanie i rozwój kompetencji kluczowych uczniów oraz podniesienie kompetencji nauczycieli.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie szans na sukces edukacyjny uczniów ze szkół w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich o najniższych wynikach egzaminów zewnętrznych poprzez realizację form wsparcia służących kształtowaniu kompetencji kluczowych,
- włączenie do procesu dydaktycznego treści dotyczących historycznych tradycji regionu i jego nadmorskiego położenia oraz wykorzystujących edukację kulturalną z uwzględnieniem wyzwań cywilizacyjnych, w tym klimatycznych, a także postępu technologicznego,
- wzmocnienie kompetencji nauczycieli, w tym kompetencji wychowawczych, cyfrowych, interpersonalnych i komunikacyjnych,
- wzmocnienie kompetencji nauczycieli – doradców zawodowych,
- doskonalenie kompetencji (w tym menadżerskich) kadry zarządzającej szkołami i placówkami oświatowymi oraz przedstawicieli organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe.
Czas trwania programu: od maja 2024r. do maja 2025r.
Grupa docelowa:
- uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół o wynikach egzaminów zewnętrznych poniżej średniej wojewódzkiej znajdujących się na obszarze gmin wiejskich i miejsko-wiejskich zagrożonych trwałą marginalizacją,
- nauczyciele, w tym doradcy zawodowi z terenu całego województwa,
- wzmocnienie kompetencji nauczycieli, w tym kompetencji wychowawczych, cyfrowych, interpersonalnych i komunikacyjnych,
- dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu całego województwa,
- pracownicy merytoryczni organów prowadzących z terenu całego województwa.
Działania w ramach programu:
- w odniesieniu do uczniów: dodatkowe zajęcia pozalekcyjne realizowane z wykorzystaniem potencjału różnych instytucji i podmiotów (m.in. instytucji kultury, szkół wyższych, organizacji pozarządowych, pracodawców lub ich organizacji), wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, doradztwo zawodowe,
- w odniesieniu do nauczycieli: szkolenia, studia podyplomowe oraz inne formy podnoszenia kompetencji w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów, realizacji zindywidualizowanego procesu kształcenia, wykorzystania technologii komunikacyjno-informacyjnych oraz stosowania aktywizujących metod i technik nauczania;
- w odniesieniu do nauczycieli: wsparcie do pełnienia nowych ról, takich jak: mentor, tutor, coach,
- w odniesieniu do dyrektorów szkół: wsparcie w zakresie zarządzania organizacją, w tym z wykorzystaniem technologii cyfrowych.
- w odniesieniu do nauczycieli realizowane będą: szkolenia, seminaria i inne formy doskonalenia podnoszące kompetencje wychowawcze, cyfrowe, interpersonalne i komunikacyjne, w tym w zakresie budowania relacji, a także w zakresie: kształtowania u uczniów postaw obywatelskich i równościowych oraz proekologicznych, autoewaluacji i preorientacji zawodowej,
- w odniesieniu do doradców zawodowych realizowane będą: szkolenia, seminaria i inne formy doskonalenia podnoszące kompetencje, w szczególności w zakresie rozpoznawania predyspozycji uczniów, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także wskazywania ścieżek rozwoju edukacyjnego lub zawodowego.
Więcej informacji na portalu
-
Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych
w pomorskich szkołach
Dostępna przestrzeń publiczna

Gmina Damnica pozyskała dofinansowanie na realizację projektu „Poprawa dostępności w Szkole Podstawowej w Damnie”. Zadanie dofinansowane jest ze środków PFRON w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.
Dnia 21.11.2023r. została zawarta umowa o dofinansowanie nr PPA/000007/11/D pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a Gminą Damnica na realizację przedsięwzięcia polegającego na częściowym dostosowaniu Szkoły Podstawowej w Damnie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania, działania:
- zakup pętli indukcyjnej
- budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych wraz z przebudową schodów zewnętrznych przy Szkole Podstawowej w Damnie.
Celem Programu jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej, informacji i komunikacji, a także technologii, urządzeń oraz usług powszechnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, na zasadzie równości z innymi osobami. Realizacja celu pozwoli na pełny udział w życiu społecznym, w tym pełnienie określonych ról społecznych.
Wartość Projektu - 36 229,20 zł
Kwota dofinansowania z PEFRON – 28 899,20 zł
Wysokość wkładu z budżetu państwa – 7 330,00 zł
Więcej informacji na portalu
-
Dostępna przestrzeń publiczna
ProgramZajrzyj
Program dla szkół

„Program dla szkół”, to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.
Jest kontynuacją dwóch programów: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.
Głównym celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek.
Czas trwania programu: rok szkolny.
Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Ich celem jest zwiększenie jego rozpoznawalności oraz budowanie świadomości rodziców i nauczycieli dotyczącej ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Działania edukacyjne, w których uczniowie uczestniczą, takie jak: wspólne przygotowywanie i spożywanie drugiego śniadania, zakładanie ogródków szkolnych czy organizowanie warsztatów kulinarnych, festynów oraz wycieczek tematycznych, poszerzają ich wiedzę na temat pochodzenia warzyw, owoców i produktów mlecznych. Ambasadorem „Programu dla szkół” jest postać Chrumasa – animowanego bohatera, który w zabawny sposób prezentuje dzieciom zasady zdrowego odżywiania.
Więcej informacji na portalu
-
Program
dla szkółProgramZajrzyj
Ratujemy i Uczymy Ratować

Organizatorem programu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Koordynatorami w szkole są Pani Brygida Ostrowska i Pani Joanna Wojtaś.
Program realizowany jest w klasach 1 - 3.
Czas trwania programu: rok szkolny.
Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony jest od kwietnia 2006 roku i skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych.
Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
Więcej informacji na portalu
-
Ratujemy
i Uczymy RatowaćProgramZajrzyj
#Beactiv Europejski Tydzień Sportu

Inicjatywa Europejskiej Komisji.
Koordynatorem w szkole jestPan Piotr Górniewicz
Program realizowany jest we wszystkich klasach szkoły podstawowej.
Czas trwania programu: jeden tydzień września każdego roku
Europejski Tydzień Sportu to cykliczna impreza, która inspiruje do wszelkiego rodzaju twórczych, sportowych działań,
ma promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie.
Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym.
Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.
Więcej informacji na portalu
-
#Beactiv
ProgramZajrzyj
Trzymaj Formę!

Organizatorem programu jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.
Koordynatorem w szkole jest Pan Piotr Górniewicz
Program realizowany jest w klasach 4 - 8.
Czas trwania programu: rok szkolny.
„Trzymaj Formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym odejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Celem programu jest:
- pogłębienie wiedzy o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka,
- kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną,
- dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich.
Więcej informacji na portalu
-
Trzymaj Formę !
ProgramZajrzyj
Akademia Bezpiecznego Puchatka

Organizatorem jest przedsiębiorstwo Maspex i marka Puchatek, należąca do portfolio firmy we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Program skierowany jest do klas I - ch szkół podstawowych.
Czas trwania programu: rok szkolny.
AAkademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Celem programu jest:
- edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole,
- wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia,
- edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami,
- przekazywanie treści edukacyjnych poprzez zabawę.
Więcej informacji na portalu
-
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Akademia Dojrzewania

Organizatorem jest Adliner Sp. z o.o. agencja komunikacji marketingowej.
Koordynatorem w szkole jest Pani Jadwiga Dziułko.
Program realizowany dla nastolatek w wieku 9 - 15 lat: klasy 4 - 8 szkoły podstawowej.
Czas trwania programu: rok szkolny.
Program Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt „Akademia Dojrzewania” to program skierowany do dziewcząt wkraczających w trudny okres dojrzewania.
W CZASIE TRWANIA REKRUTACJI, szkoły otrzymają bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych, który umożliwi ciekawe i fachowe przeprowadzenie zajęć w grupie dziewcząt. Zestaw ten będzie zawierał: filmy edukacyjne wraz ze scenariuszami zajęć dla nauczycieli, plakat informacyjny dla szkoły, poradniki dla nastolatek oraz ich rodziców, a także tablice edukacyjne umożliwiające prowadzenie zajęć z dziewczętami, saszetki z płynami Lactacyd, kalendarzyki miesiączkowe, karty z pytaniami oraz notesy z bilansem nastolatka.
Celem programu jest:
- wsparcie pedagogów szkolnych w realizacji zajęć lekcyjnych z nastolatkami w ramach przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie” ujętego w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Więcej informacji na portalu
-
Akademia Dojrzewania
ProgramZajrzyj
Gang Mocniaków

Organizatorem jest sieć sklepów Biedronka.
Program realizowany dla dzieci przedszkolnych i uczniów z klas 1 - 3.
Czas trwania programu: wrzesień - listopad.
Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców.
Akcja obejmuje szkoły podstawowe w Polsce, które otrzymują bezpłatne zestawy książek oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych.
Nauczyciele wykorzystują Słodziaki podczas zajęć lekcyjnych, zachęcających do nauki czytania, uczniowie biorą udział w konkursie, w którym wymyślają własne wersje nowych przygód Gangu Słodziaków.
Więcej informacji na portalu
-
Gang Słodziaków
AkcjaZajrzyj
Świetliczaki na tropie ...

Organizatorami są Panie Joanna Hoffmann (redaktor naczelna „Świetlicy w Szkole”, nauczyciel świetlicy w Szkole Podstawowej w Bojszowach) i Paulina Cysak (nauczycielka świetlicy w Szkole Podstawowej nr 322 w Warszawie).
Program realizowany dla wychowawców świetlic ze szkół podstawowych.
Koordynatorami w szkole są wychowawcy świetlicy
Program realizowany dla uczniów klas 4 - 8 szkoły podstawowej.
Czas trwania programu: wrzesień - maj
Cele programu:
- wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą;
- uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
- działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
- rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
- ainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Więcej informacji na portalu
-
Świetli-
czaki na tropie ...
Akcja Żonkile

Organizatorami są Panie Joanna Hoffmann (redaktor naczelna „Świetlicy w Szkole”, nauczyciel świetlicy w Szkole Podstawowej w Bojszowach) i Paulina Cysak (nauczycielka świetlicy w Szkole Podstawowej nr 322 w Warszawie).
Koordynatorem w szkole jest Pani Jadwiga Dziułko.
Program realizowany dla uczniów klas 4 - 8 szkoły podstawowej.
Czas trwania akcji: 19 kwietnia
Cele programu:
- upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim;
- poznanie historii największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie;
- docenienie bohaterstwa powstańców
- rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
- wyrabianie postawy patriotycznej.
Więcej informacji na portalu
-
Akcja
Żonkile